Policjanci z Jelcza-Laskowic uczestniczyli w zebraniu rodziców uczniów klas od V do VII Szkoły Podstawowej Nr 2 w Jelczu-Laskowicach. Celem spotkania było uświadomienie dorosłym, czym jest cyberprzemoc. Zebrani mieli możliwość poznać formy i przejawy tego negatywnego zjawiska, które może dotknąć każdego użytkownika Internetu i urządzeń mobilnych, w tym także dzieci.

Rozwój mediów elektronicznych oraz wzrost ich popularności wśród dzieci i młodzieży, to okazja nie tylko do zdobywania wiedzy. W Internecie, na młodych ludzi czyha wiele zagrożeń.  Policja odnotowuje kolejne przypadki uznawane za przejawy tzw. cyberprzemocy, czyli przemocy z użyciem Internetu i telefonów komórkowych. Dzieci podejmują działania uznawane za cyberprzemoc, nie mając świadomości ich konsekwencji i wpływu na psychikę. Ofiary cyberprzemocy w wielu przypadkach nie radzą sobie ze skutkami tego zjawiska.

Dlatego policjanci z Jelcza-Laskowic, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom rodziców, opiekunów i nauczycieli prowadzą działania prewencyjne w szkołach, starają się przestrzec uczniów przed tego typu zagrożeniami. Stąd też, spotkania adresowane do rodziców i opiekunów dzieci. Zainteresowani dowiedzieli się, że cyberprzemoc może przejawiać się dręczeniem poprzez komunikatory internetowe, fora dyskusyjne, sms-y, e-maile, udostępnianie zdjęć i filmów w Internecie bez zgody osób na nich występujących.

Policjanci tłumaczyli rodzicom, jak się chronić przed tą formą przemocy i jak na nią reagować. Zwrócili również uwagę opiekunów na gry komputerowe, które w wielu przypadkach mogą stanowić źródło przemocy wśród nieletnich.

Podczas spotkania omówiono także zasady bezpiecznego korzystania z Internetu, zwrócono uwagę na fakt, że anonimowość w sieci jest tylko pozorna. Przedstawiono rodzicom konsekwencje prawne wynikające z popełniania czynów zabronionych za pomocą mediów elektronicznych.

Oficer Prasowy KPP w Oławie
podinsp. Alicja Jędo

Zostaw odpowiedź

Proszę wpisać swój komentarz
Proszę podać swoje imię