Policjanci wydziału kryminalnego oławskiej komendy ustalili i zatrzymali trzech mężczyzn i jedną kobietę, podejrzanych o kradzież z włamaniem do domów jednorodzinnych na terenie gminy Oława. Łupem przestępców padły dwie sztuki broni myśliwskiej, amunicja, znaczki pocztowe i pieniądze o łącznej wartości ok. 16 tys. złotych. Wobec najstarszego ze sprawców, 37-letniego mieszkańca Warszawy, sąd zastosował areszt. Mężczyzna popełnił przestępstwo w warunkach recydywy, grozi mu kara pozbawienia wolności do 15 lat. Za tego typu przestępstwo kodeks karny przewiduje karę pozbawienia wolności do lat 10. O losie podejrzanych zadecyduje sąd.

W nocy z 26/27 stycznia br.  w miejscowościach na terenie gminy Oława doszło do włamań do domów jednorodzinnych. Sprawcy weszli do budynków poprzez okno garażowe i drzwi balkonowe.  Wykorzystując nieobecność domowników splądrowali pomieszczenia i ukradli dwie sztuki broni myśliwskiej, amunicję, znaczki pocztowe  oraz pieniądze w różnych walutach.  Poszkodowani wycenili  straty na  łączną kwotę nie mniejszą niż 16 tys. złotych.

Na miejscu przestępstwa policjanci z grupy dochodzeniowo-śledczej zabezpieczyli ślady  zdarzenia , rozpytywali osoby mogące pomóc w ustaleniu  sprawców, wykonali inne czynności procesowe, które pozwoliły im wytypować,    a następnie zatrzymać sprawców włamań.  Troje podejrzanych, to mieszkańcy gminy Oława, w wieku: 18, 21 i 32 lata, czwarty z nich to 37-letni  mieszkaniec Warszawy, który całkiem niedawno odbywał karę pozbawienia wolności między innymi za włamania. To jemu grozi zaostrzona kara, nawet 15 lat pozbawienia wolności. Pozostali sprawcy, oprócz 18-latki, również w przeszłości byli karani za przestępstwa przeciwko mieniu.

Zebrany przez policjantów materiał dowodowy pozwolił  całej czwórce przedstawić zarzut  kradzieży z włamaniem. Prokuratura wystąpiła z wnioskiem do sądu o zastosowanie wobec wszystkich podejrzanych środka zapobiegawczego  w postaci aresztu. Sąd częściowo przychylił się do wniosku prokuratury i zastosował areszt wobec jednego z podejrzanych, działającego w warunkach recydywy 37-letniego mieszkańca Warszawy. Inni podejrzani  pozostali na wolności . Obecnie trwają czynności  związane z odzyskaniem mienia.

Oficer prasowy KPP Oława
podinsp. Alicja Jędo

Zostaw odpowiedź

Proszę wpisać swój komentarz
Proszę podać swoje imię