W dniu 20 października 2018 r. ok. godz. 21:00 Dyżurny Komendy Powiatowej Policji w Oławie powiadomiony został o wpłynięciu na mieliznę koryta rzeki Odra, pomiędzy Jelcz-Laskowicami a Ratowicami jednostki pływającej pchającej ładunek z węglem.

Funkcjonariusze KP w Jelczu-Laskowicach po przyjeździe na miejsce ustalili, że na teren Łachy Jeleckiej do koryta Odry wpłynęła barka i osiadła na mieliźnie. Stanęła ona równolegle w odległości ok. 15 metrów od linii brzegowej.

W związku z powyższym po rozpytaniu wędkarzy będących w okolicy ustalono, że barka pchająca ładunki z węglem z niewiadomych przyczyn, płynąc środkiem rzeki w kierunku miejscowości Ratowice,  zaczęła zbliżać się do prawego Brzegu po czym stanęła. W związku z tym, że na miejscu nie było żadnych innych osób i nie można było nawiązać kontaktu z załogą, na miejsce wezwano Straż Rybacką oraz Inspektora Nadzoru nad Żeglugą Śródlądową celem nawiązania kontaktu radiowego z załogą.

Dopiero po przyjeździe na miejsce zastępu Straży Pożarnej z łodzią, udało się dostać na pokład i zastano tam kapitana  jednostki pływającej Mariana S. lat 55 znajdującego się w stanie nietrzeźwości (1,12 mg/l alkoholu w wydychanym powietrzu) oraz jedną osobę z załogi, którego wynik badania urządzeniem do pomiaru alkoholu w wydychanym powietrzu wykazał 0,50 mg/l. Kapitanowi zatrzymano patent żeglarski – odpowie on za prowadzenie w ruchu wodnym pojazdu mechanicznego w stanie nietrzeźwości, tj. za przestępstwo określone w art. 178a§1 kk – za co grozi kara grzywny, ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2 oraz utratę patentu żeglarskiego. Natomiast 45 letni członek załogi odpowie za wykroczenie określone w art. 70 § 2 kw, tj. podjęcie czynności zawodowych w stanie po użyciu alkoholu, za co grozi kara aresztu albo grzywny. Obaj mężczyźni są mieszkańcami powiatu Kędzierzyńsko – Kozielskiego. Dopiero w dniu następnym w godzinach południowych udało się wypchać barkę i przetransportować ładunek z węglem.

nadkom. Artur Dobrowolski

Zostaw odpowiedź

Proszę wpisać swój komentarz
Proszę podać swoje imię