Ogródki działkowe w okresie zimy, to jedne z miejsc, w których osoby bezdomne poszukują schronienia. Policjanci doskonale zdają sobie sprawę, jakim zagrożenie dla życia i zdrowia człowieka są niskie temperatury. Dlatego w ramach wspólnych działań, dzielnicowi z oławskiej komendy i przedstawiciele Rodzinnych Ogrodów Działkowych „Róża” i „Odra” w Oławie , udali się na działki w poszukiwaniu osób potrzebujących pomocy.

Wraz z nadejściem chłodów i przymrozków osoby bezdomne w poszukiwaniu dachu nad głową wykorzystują cudze altanki i budynki gospodarcze. Nierzadko szukający schronienia dokonują także włamań i zaboru napotkanego, w zamkniętych pomieszczeniach, mienia. Realnym zagrożeniem dla życia i zdrowia osób bezdomnych przebywających na terenie ogródków działkowych bywa nie tylko ujemna temperatura, ale także groźba spowodowania pożaru lub zatrucia tlenkiem węgla. Aby uniknąć tego typu zdarzeń oławscy dzielnicowi wspólnie z przedstawicielami Rodzinnych Ogrodów Działkowych „Róża” i „Odra” w Oławie, wybrali się na działki w poszukiwaniu osób wymagających pomocy. Dzielnicowi udzielali porad z zakresu zabezpieczenia mienia każdej napotkanej osobie, doglądającej swojej działki w okresie zimowym. Funkcjonariusze podczas rozmów z właścicielami działek, informowali ich  o sposobie korzystania z aplikacji „Moja Komenda”, jako narzędzia ułatwiającego zgłaszanie problemów społecznie uciążliwych. W tym celu zachęcali także do korzystania z aplikacji „Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa”, dzięki której każdy mieszkaniec może wskazać uciążliwości w obszarze najbliższego miejsca zamieszkania.

Porady dla Działkowców

– To, co dla złodziei najcenniejsze, przechowujemy zwykle w ogrodowych altankach. Dlatego warto zadbać o to, by maksymalnie utrudnić włamywaczom dostęp do ich wnętrza. W tym celu warto zainwestować w solidny zamek i kłódkę, a także w mocne okiennice.

– Ważne jednak, by nie afiszować się liczbą i wielkością zabezpieczeń. Im bardziej będą się one rzucały           w oczy, tym większe obudzą w złodzieju przeświadczenie, że w naszej altance przechowujemy wartościowe przedmioty.

– Pamiętajmy także, że łupem działkowych złodziei padają nierzadko przewody elektryczne. Również one powinny  zostać zamocowane w taki sposób, by były możliwie najmniej widoczne.

– Nie zaszkodzi zamontowanie w altance systemu alarmowego. Jeżeli nie możemy pozwolić sobie na taką formę zabezpieczenia, warto zdecydować się choćby na zamocowanie czujek zasilanych bateriami. Mogą one uruchamiać oświetlenie po wykryciu ruchu w zasięgu ich działania, a nawet sygnalizować go dźwiękowo. Takie czujniki są znacznie tańsze od profesjonalnych alarmów, nie wymagają także użycia żadnych przewodów – możemy zamontować je samodzielnie na ścianie altanki.

– Dla złodziei grasujących na działkach zwykła siatka ogrodzeniowa, jaką otoczony jest nasz teren, nie będzie stanowiła najmniejszego problemu. Włamywacze posiadają bowiem odpowiedni sprzęt, dzięki któremu z łatwością poradzą sobie z tego typu przeszkodą. Warto więc taki płot uzupełnić roślinami, które utrudnią dostęp na nasz teren. Możemy w tym celu obsadzić go gatunkami o kolczastych pędach, które rozwijając się, mogą stworzyć barierę niemal niemożliwą do przekroczenia.

– Pamiętajmy o tym, że w ustrzeżeniu się przed kradzieżą mogą pomóc nam codzienne, najprostsze środki ostrożności. Dlatego zawsze zamykajmy na klucz nie tylko samą altankę, ale również furtkę prowadzącą na naszą działkę. W miarę możliwości często zaglądajmy także do naszego ogródka działkowego, nawet będąc tylko przejazdem.

– Możemy także poprosić zaprzyjaźnionego sąsiada, który częściej bywa na działce, by od czasu do czasu zgrabił liście na naszym terenie  – w ten sposób działka nie będzie sprawiała wrażenia rzadko odwiedzanej.

– Ponieważ łupem złodziei mogą paść także ozdobne rośliny, najlepiej zawsze umieszczajmy je bezpośrednio w glebie. Hodowane w donicach są bowiem łatwe do przeniesienia.

Oficer prasowy KPP w Oławie
podinsp. Alicja Jędo

Zostaw odpowiedź

Proszę wpisać swój komentarz
Proszę podać swoje imię